Właściwości i wykorzystanie mirry

Mirra (przykład w sklepie CzaryMary) jest rośliną należącą do rodziny balsamowców. Znana jest chyba wszystkim, chociażby poprzez wzmiankę na jej temat w Piśmie Świętym. To ona została podarowana przez Trzech Króli Jezusowi w dniu Jego narodzenia. Jednak mirra to nie tylko historyczna roślina. To środek wykorzystywany również i dziś.

Właściwości mirry

Mirra ma ogromne znaczenie w laryngologii. Składniki w niej zawarte działają odkażająco. Co więcej, pomagają one w gojeniu się blizn a także – w zmniejszaniu ryzyka zakażenia ran. Gumożywica mirry zawiera również specyficzne olejki eteryczne. Charakteryzują się one właściwościami przeciwbólowymi i rzecz jasna – przeciwzakaźnymi.

Wykorzystanie mirry

Mirrę wykorzystuje się głównie w przypadku leczenia zakażeń jamy ustnej i okolicy zębów. Jej składniki są bardzo pomocne np podczas redukcji negatywnego wpływu owrzodzeń, powstałych na wskutek oddziaływania mechanicznego protez zębowych. W znacznie mniejszym zakresie wykorzystuje się mirrę w leczeniu niewielkich ran a konkretnie – zmniejszając ryzyko powstawania w ich obrębie zakażeń.

Jak wykorzystać mirrę? Najlepiej sporządzając z niej nalewkę w stosunku 1:5 z 90-procentowym etanolem. Można nią zarówno płukać usta, jak również przemywać rany.

Wyciskarki do soków – alternatywa dla sokowirówek

Do tej pory, jeżeli chcieliśmy uzyskiwać świeży sok z owoców, musieliśmy zaopatrzyć się w sokowirówkę, która zdecydowanie królowała na rynku artykułów gospodarstwa domowego.

Dzisiaj, tradycyjne sokowirówki mają godnego rywala, który choć dopiero wkracza na rynek, zdobywa coraz większą popularność i zbiera pozytywne noty. Mowa tu oczywiście o wyciskarkach do soków.

Wyciskarki do soków, a sokowirówki – inny model pracy

Nowoczesne wyciskarki do soków niemal całkowicie różnią się od tradycyjnych sokowirówek. Rozbieżności te polegają zarówno na wykorzystywaniu procesu technologicznego, budowie, jak i efektach swojej pracy. Wyciskarki do soków wykorzystują o wile mniejszą ilość obrotów. Ich zakres to ok. 80-100 obrotów na minutę. Proces otrzymywania soku polega na miażdżeniu surowca przez wałek oraz wyciskaniu miąższu na sicie.

Z wyciskarkami możesz więcej

Różnicę stanowi również fakt, ze wyciskarki do soków są uniwersalne i nie ograniczają swoich możliwości jedynie do pracy z owocami. Pozwalają na wyciskanie większej ilości surowców niż sokowirówki. W wyciskarkach można wyciskać również warzywa liściowe, twarde warzywa korzenne, cytrusy i trawy. Możemy zatem uzyskać sok zarówno z jabłek, bananów, jak i buraków, marchwi, selera czy kapusty, pokrzywy, sałaty.

3 powody, dla których warto stosować rumianek

Rumianek to pospolita roślina, która często porasta okolicę naszych domów. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę ze zbawiennego wpływu, jaki ma na ludzki organizm. Dlaczego warto regularnie stosować napar z rumianku? Poniżej przedstawimy najważniejsze zalety tej niepozornej rośliny.

  1. To źródło cennych substancji

Rumianek zawiera bardzo dużo korzystnych dla człowieka składników. Wśród nich znajdują się flawonoidy (przeciwutleniacze, mają również właściwości przeciwzapalne). Do tego dochodzi jeszcze całkiem spora dawka witaminy C, choliny i soli mineralnych., Dzięki takiej zawartości rumianek można z powodzeniem nazwać środkiem leczniczym.

  1. Jest tani i dostępny

Herbatę z rumianku można kupić niemal w każdym sklepie spożywczym oraz w aptece. Produkty z rumianku dostępne są także w sklepach zielarskich. Ze względu na powszechne występowanie rośliny, produkty stworzone na bazie rumianku dostępne są w przystępnych cenach. Można powiedzieć, że to środek leczniczy na każdą kieszeń.

  1. Pomaga w okresie wzmożonych przeziębień i grypy

Zimową porą każdy z nas powinien regularnie pić napar z rumianku, ponieważ wspiera on profilaktykę chorób, takich jak grypa. Pomaga również gdy dolegliwości zdążą już zaatakować organizm. Rumianek łagodzi katar i kaszel. Oprócz naparu warto stosować inhalacje z suszonej rośliny, niwelują problemy z górnymi drogami oddechowymi.

Wzmocnij organizm spiruliną

spirulina w proszku

Algi morskie lub słodkowodne to jedne z tych roślin, których właściwości są niezbyt dobrze znane szerszej populacji ludzi, ale do których ludzie coraz częściej się przekonują. Spirulina to nic innego jak tylko sproszkowane algi – dla jednych rzecz obrzydliwa, a dla innych po prostu dodatek do potraw taki sam jak sól czy odżywka białkowa w proszku. Tak zresztą należałoby traktować spirulinę – jako wsparcie dla codziennej zbilansowanej diety.

Sproszkowana spirulina nie jest jednym z tych cudownych leków na wszystko – takich leków po prostu nie ma! Ma jednak szereg dobroczynnych właściwości, które powinniśmy wykorzystywać do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia. Przede wszystkim zawiera cenne witaminy i mikroelementy, które poprawiają pracę naszego organizmu. Również jej stosowanie jest bardzo wygodne.

Forma proszkowa spiruliny pozwala wzbogacić popularne potrawy o wartości odżywcze. Bardzo popularne ostatnimi czasy są wszelkie koktajle owocowe i warzywne – dosypanie do nich łyżki spiruliny sprawi, że będą one jeszcze bardziej pożywne, a nie zmieni to w znaczący sposób ich składu. Możemy je dodawać również do zup, napojów lub posypywać nimi kanapki czy inne potrawy. Grunt, by dołączyć spirulinę do swojej codziennej diety.

Green Magma – bezpieczny i skuteczny suplement

Zielony jęczmień to jeden z najlepiej rozpoznawalnych suplementów ostatnich lat jego niesłabnąca popularność wynika ze skutecznego działania prozdrowotnego. Mimo, iż o Green Magma mówi się najczęściej w kontekście wspomagania odchudzania, nie jest to jedyne jego zastosowanie. Faktem jest, iż zielony jęczmień reguluje procesy trawienia, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej oraz wspomaga usuwanie nadmiaru wody w organizmie. Efektem jest redukcja masy ciała. Jednak zielony jęczmień to suplement o znacznie wszechstronniejszym zastosowaniu.

Kto powinien sięgnąć po zielony jęczmień?

Green Magma to preparat bogaty w witaminy, minerały, enzymy, chlorofil oraz antyutleniacze. Dedykowany jest każdemu, kto dba o zdrowie i pragnie odpowiednio zbilansować swoją dietę. Zielony jęczmień zalecany jest osobom, u których występują objawy zakwaszenia organizmu: częste bóle głowy, problemy trawienne, obrzęki i cellulit, problemy ze skórą i włosami, chroniczne zmęczenie. Suplement przywraca równowagę kwasowo – zasadową i wspomaga oczyszczanie organizmu, co szybko redukuje wspomniane objawy. Ponadto dzięki ogromnej zawartości antyutleniaczy spowalnia procesy starzenia i hamuje postęp wielu schorzeń, spowodowanych szkodliwym działaniem wolnych rodników.

green magma suplement diety z młodego jęczmienia

zdjęcie: jęczmień green magma w czarymary.pl

Pij na zdrowie! – herbaty ziołowe

zdrowa herbata

Zdrowa żywność to nie tylko to co jemy, ale także to co pijemy. Ludzie bardzo często ignorują dobór odpowiednich napojów do swojej codziennej diety. Warto poświęcić chwilę i znaleźć także napoje które będą uzupełniać zaplanowany plan żywieniowy. Jednym z najpopularniejszych napojów wspomagających pracę serca i układu pokarmowego są zdrowe herbaty.

Sklep ze zdrową żywnością oprócz typowych produktów spożywczych oferuje również zdrowe zioła i herbaty. Takie uzupełnienie diety wcale nie musi być nudne. Możemy wybierać spośród przeróżnych ziół oraz herbatek ziołowych. Co ważne, jest to również rozwiązanie bardzo wygodne, gdyż niemal wszystkie zioła są obecnie dostępne w aptekach w wygodnych torebeczkach. Jest to duże ułatwienie dla osób, które chcą leczyć się w ten sposób. Ale to nie jedyna metoda. Można również wybrać się na spacer i samodzielnie znaleźć idealne na napary ziółka, ale to wymaga wiedzy i zaangażowania.

Warto pamiętać, że chociaż zdrowe herbaty są bardzo potrzebne naszemu organizmowi, warto skonsultować ich spożywanie z lekarzem. Niewiele osób wie, że na przykład nie poleca się picia herbaty z dziurawca latem, gdy na zewnątrz jest intensywne słońce. Albo o tym, że herbata z fiołka trójbarwnego – czy po prostu polnego bratka – to nie tylko sposób na gładką cerę, ale przede wszystkim ma liczne właściwości moczopędne. Warto jednak korzystać z dobrodziejstw, jakie gwarantują nam zioła i wykorzystywać je do codziennej diety. A picie herbat to najprzyjemniejsza forma ich spożywania!

Nogi bez ciężaru – naturalne sposoby

Znasz to wrażenie, gdy wydaje się, że twoje nogi zrobione są z twardej i ciężkiej gliny, a każde ich dotknięcie sprawia charakterystyczny ból? Jeśli obserwujesz również i u siebie tzw. uczucie ciężkich nóg to tutaj możesz przeczytać słowo pocieszenia – należysz do licznego grona ludzi, którzy również zmagają się z tym problemem. Nie jesteś więc sama, a co za tym idzie powinnaś czuć się nieco raźniej.

Tyle słownego wsparcia. Problem nie jest jednak błahy, bo takie dolegliwości mogą świadczyć o poważnych schorzeniach nóg. A nawet jeśli jeszcze nie dolega Ci nic poważniejszego, to długotrwałe tolerowanie tego typu problemów z nogami może przerodzić się w schorzenie przewlekłe.

Warto więc zawczasu zadbać o swoje dolne kończyny. Najważniejszy jest ruch – nogi zastygłe w jednej pozycji przez wiele godzin sprzyjają powstawaniu opuchlizny, więc kiedy to tylko możliwe warto sobie zrobić przerwę od pracy przy biurku i przejść się pieszo po schodach.

Jeśli jednak na brak ruchu nie mamy większego wpływu, można sięgnąć po preparaty poprawiające działanie układu krwionośnego w nogach. Tego typu środki, najczęściej oparte na bazie rutyny, diosminy, wyciągu z kasztanowca bądź też hesperdyny, ograniczają również powstawanie obrzęków i zakrzepów krwi. Specyfiki te najczęściej przyjmują postać kremu, żelu, bądź też sprayu, można jednakże zakupić aptece tabletki doustne, o podobnym składzie i działaniu, lecz reagujące nieco wolniej.

Również zioła na uczucie ciężkich nóg mogą pomóc. Dobrym rozwiązaniem są tu przede wszystkim kąpiele w wodzie z dodatkiem olejku lawendowego, bądź też herbacianego. Do tego celu można również wypróbować rumianek lub rozmaryn. Po takich kuracjach nogi staną się o wiele lżejsze.

Jak stosować ziele Damiana?

proszek z liści DamianaZiele Damiana to roślina, która wykazuje wiele cennych dla zdrowia właściwości. Działa moczopędnie, wspomaga proces trawienia, pobudza popęd seksualny, a także wpływa korzystnie na układ oddechowy. Aby jednak skorzystać z tych niezwykłych właściwości, niezwykle istotny jest sposób przygotowywania tego ziela. Jak to wszystko powinno wyglądać?

Stosowanie ziela Damiana

Liść Damiana najczęściej można spotkać w postaci suszu, który służy do przygotowania naparu. W celu przygotowania takiego naparu należy zalać gorącą wodą około 2 łyżeczki suszu i zaparzać przez około 2-3 minuty. Aby nieco poprawić smak naparu, można dodać do niego odrobinę miodu lub cukru. Tak przygotowany napar należy pić około 2-3 razy dziennie, co z pewnością wpłynie korzystnie na zdrowie.

Przeciwwskazania

Przyjmowanie naparu w rozsądnych dawkach nie ma żadnych działań ubocznych, jednak w większych dawkach może dojść do przeczyszczenia oraz zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Ziele to nie jest wskazane do stosowania przez cukrzyków, gdyż przyjmowanie naparu z tej rośliny może doprowadzić do hipoglikemii. Naparu nie powinny również przyjmować kobiety w ciąży oraz te, które są w trakcie karmienia piersią, gdyż może to niekorzystnie wpłynąć na dziecko.