Gałka muszkatołowa nie tylko w kuchni

Owoc wiecznie zielonego drzewa, znany jako gałka muszkatołowa, od lat znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce i aromaterapii. Dlatego warto mieć ją w swoim domu.

Gałka muszkatołowa z KrainaHerbaty.pl to bardzo aromatyczna przyprawa – świetnie poprawia smak ciast (szczególnie serników) czy deserów owocowych. Doskonale wzmacnia smak mięs czy popularnego w naszym kraju bigosu. Dobrze komponuje się też z potrawami warzywnymi.

Poza oczywistym zastosowaniem w kuchni gałka muszkatołowa z powodzeniem stosowana jest również w medycynie i kosmetyce.

Olejek muszkatołowy

Poza startymi nasionami muszkatołowca, w kosmetyce zastosowanie znajduje również sporządzany z nich olejek. Jego zdolność do niwelowania wolnych rodników i regeneracji komórek sprawia, że jest składnikiem kosmetyków dla cery bardzo dojrzałej, borykającej się ze słabą elastycznością i zmarszczkami. Poza tym olejek wykorzystywany jest też w pielęgnacji włosów i aromaterapii, szczególnie u osób cierpiących na stany depresyjne.

Gałkę muszkatołową wykorzystać można na wiele sposobów. Jej dodanie do domowej maseczki czy peelingu niewątpliwie zwiększy skuteczność działania i pozwoli uzyskać jeszcze lepszy efekt. Należy tylko uważać, aby nie przesadzić z ilością, gdyż w dużej dawce może działać na skórę drażniąco.

Unikalne połączenie czarnego pieprzu i skórki cytrynowej

Coraz większą popularnością w świecie kulinariów cieszą się rozmaite mieszanki przyprawowe. Najbardziej oryginalny smak i aromat posiadają te, które opierają się na unikalnych połączeniach. Jedną z ciekawszych mieszanek jest połączenie ostrego smaku czarnego pieprzu mielonego, z delikatną kwaskowatością startej skórki cytrynowej. Taka mieszanka posiada bardzo szerokie zastosowanie.

Ostro kwaskowy smak

Najczęściej pieprz cytrynowy wykorzystywany jest do sporządzania różnego rodzaju marynat, przede wszystkim rybnych, na przykład łososia. Jednak mieszanka ta doskonale sprawdza się również w przypadku krewetek i innych owoców morza. Oprócz przygotowywania marynat, pieprzem cytrynowym doprawiać można różnego rodzaju mięs, zarówno smażonych i pieczonych, jak i grillowanych. Wiele osób doprawia pieprzem cytrynowym różnego rodzaju zupy czy sałatki.

Korzyści dla zdrowia

Oprócz wielu walorów smakowych i aromatycznych, stosowanie pieprzu cytrynowego przynosi również bardzo dużo korzyści dla układu trawienia. Połączenie pieprzu i skórki cytrynowej działa na organizm lekko przeczyszczająco, a także dezynfekcyjnie. Wspomaga również wszystkie procesy trawienne i przyspiesza je. Dzięki temu zastosowanie pieprzu cytrynowego staje się coraz bardziej popularne w różnego rodzaju dietach specjalnych i oczyszczających.

Kardamon w kuchniach świata

kardamon

Kardamon to obok szafranu najdroższa przyprawa świata. Znany był już w starożytności, ale obecnie stosowany jest głównie w kuchni wschodniej. W Europie Zachodniej dopiero zdobywa swoją pozycję.

Właściwości kardamonu

Kardamon uprawiany jest przede wszystkim w Indiach, to stąd pochodzi jego najszlachetniejsza i najdroższa odmiana czyli kardamon malabarski. Pozostałe odmiany są znacznie mniej aromatyczne. Właściwości smakowe i zapachowe kardamonu znalazły szerokie zastosowanie w kuchniach różnych rejonów.

Kuchnia dalekowschodnia

Na terenie państw Azji kardamon stosowany jest jako dodatek do pilawu, curry. Doskonale komponuje się z wołowiną, rybami i owocami morza. Jego korzenny smak podkreśla wyrazisty charakter potraw.

Kuchnia bliskowschodnia

Turcy i Arabowie stosują kardamon przede wszystkim jako aromatyczny dodatek do kawy i herbaty. Tradycyjna kawa turecka nie może obejść się bez kardamonu, który nadaje jej oryginalny smak i wzmacnia jej właściwości.

Kuchnia europejska

Kardamon stosują przede wszystkim Holendrzy i Skandynawowie, którzy znają go już od czasów Wikingów. Jest bardzo popularnym dodatkiem do ciast, deserów i słodkich likierów.

Moda na kuchnię wschodnią powoduje wzrost popularności kardamonu i stosowania go do potraw rodzimych (np. potrawka z kurczaka).

Kardamon posiada także właściwości lecznicze, stosowany jest przede wszystkim przy problemach z trawieniem.

Informacje o czubrycy

cząber - czubryca

Istnieje wiele ciekawych przypraw, które są stosowane do przyrządzania ciekawych potraw. Czubryca czerwona należy do jednej z najpopularniejszych przypraw kuchni bułgarskiej. W jej skład wchodzą między innymi takie przyprawy jak: pieprz czarny, cząber, kozieradka, sól, kukurydza oraz kilka innych. Jej główną zaletą jest wyostrzanie smaku potraw.

Zastosowanie czubrycy

Czubryca ma bardzo wiele różnych zastosowań. Bardzo często stosowana jest ona do potraw z jagnięciny, baraniny czy też potraw z soczewicy, zup, jajecznic i innych potraw. Stosowana jest zwłaszcza jeżeli chodzi o potrawy ostre, które muszą być bardzo wyraziste w smaku. Dodatkowo może być ona stosowana do doprawiania potraw z roślin strączkowych.

Uprawa czubrycy

Jest ona stosunkowo prosta w uprawie i nie wymaga skomplikowanych składników odżywczych. Wystarczy jej tylko około 6 godzin słońca. Standardowo obecnie na polskim rynku możemy znaleźć czubrycę klasyczną, zieloną oraz czerwoną. Każda z nich ma swoje dodatki, które wpływają na konkretny smak. Czubryca zawiera wiele związków eterycznych wśród, których wyróżnić możemy między innymi: p cymel, kwas ursolowy, kawowy, rozmarynowy oraz flawonoidy i wiele innych.