Zioła na zimne stopy – imbir

Zimne stopy są normalną, fizjologiczną reakcją organizmu na zetknięcie z niskimi temperaturami. Zazwyczaj ma to miejsce w sezonie jesienno – zimowym i może prowadzić do przeziębień i grypy. Dlatego warto sięgać po preparaty rozgrzewające, które pomogą w wyeliminowaniu problemu zimnych kończyn. Niezwykle pomocne mogą być zioła na zimne stopy, które rozgrzewają organizm od wewnątrz i wspomagają krążenie krwi.

Jeden z najskuteczniejszych środków na rozgrzanie zmarzniętych kończyn jest znany od tysięcy lat. To imbir – roślina, bez której wiele narodów nie wyobraża sobie życia. Właściwości lecznicze imbiru są powszechnie wykorzystywane w Azji, a z roku na rok staje się on także coraz popularniejszy w Polsce. W ziołolecznictwie wykorzystuje się przede wszystkim kłącze imbiru, które zawiera olejek eteryczny, gingerol oraz zinferon. Wszystkie substancje mają właściwości lecznicze, dzięki którym imbir ułatwia trawienie, łagodzi mdłości, zmniejsza zlepianie płytek krwi, łagodzi bóle miesiączkowe, leczy przeziębienie, pomaga w migrenie, działa przeciwobrzękowo i zwiększa koncentrację.

Imbir to także doskonałe zioło na zimne stopy. Składniki w nim zawarte mają moc wspomagającą i polepszającą krążenie krwi, dzięki czemu doskonale rozgrzewa cały organizm. W przypadku zimnych stóp warto pić herbatkę z imbiru – obrany korzeń imbiru należy pokroić w plastry i gotować przez dwadzieścia minut. Plasterek imbiru można też dodać do herbaty z cytryną, co poprawi jej właściwości rozgrzewające.

Jak dbać o zdrowie?

zdrowa kobietaDbanie o zdrowie jest jedną z coraz popularniejszych czynności w życiu. Stało się niemalże modą, co jednak nie powinno nikogo martwić. Jak można zatem zadbać o siebie?

Zdrowa żywość


Zdrowe jedzenie jest w tej chwili dostępne w każdym supermarkecie. Co więcej, powstaje wiele sklepów branżowych oferujących żywność ekologiczną, bez glutenu, bez laktozy lub bez alergenów. Warto odwiedzać takie miejsca i właśnie w nich robić zakupy.

Wyjątkowe produkty

Wybierając jedzenie, warto zwracać uwagę na produkty mające specyficzne zdrowotne właściwości. Na pewno nie warto omijać przypraw, warzyw, czy też ziół. Prozdrowotne właściwości ma chociażby vilcacora. Modne aktualnie są tak zwane super foods. Nie są one zbyt tanie, ale raz na jakiś czas warto je kupić, gdyż mogą nam one pomóc utrzymać zdrowie.

Ruch

Oczywiście, abyśmy byli zdrowi, nie wystarczy dobrze jeść. Ważny jest jeszcze ruch. Tak naprawdę nie jest bardzo istotne jak duży i intensywny on będzie. Jeśli nie lubimy ćwiczeń na siłowni, ważne abyśmy przynajmniej dużo spacerowali. Być może podpasuje nam też taniec, lub jazda konna. Zimą świetnym wyborem będą na przykład łyżwy. Pół godziny ruchu dziennie i nasz organizm na pewno będzie nam wdzięczny.

Jak spożywać szałwię hiszpańską?

Roślina, która ma w sobie zarówno białko, błonnik, magnez, żelazo, białko, przeciwutleniacze oraz kwasy Omega-3, staje się pożądana przez wszystkich. Każda dieta, której częścią będzie szałwia hiszpańska, a dokładniej jej nasiona chia, będzie wartościowsza i zdrowsza. Jednak potrzeba do tego odpowiedniej wiedzy związanej z konsumpcją tej rośliny.

Główna zasada mówi, że nasiona chia powinno się spożywać, jednak po wcześniejszym ich zmoczeniu. Należy pozostawić je w małej ilości wody, aż nabiorą żelatynową powłokę. Dzięki temu proces trawienia będzie znacznie szybszy, a dodatkowo uwolni się więcej wartości spożywczych.

chia - nasiona szałwi hiszpańskiejWażną informacją jest to, że nasiona szałwii hiszpańskiej posiadają neutralny smak, więc bez problemu można je dokładać do wielu potraw. Najczęściej są to sałatki, ciasta, pieczywa, naleśniki czy koktajle.

Jak wszystko na tym świecie, kiedy stosuje się coś w zbyt dużej ilości, wywołuje niepożądane efekty. Warto, więc trzymać się zalecanej dawki dla nasion chia. Toteż, jeśli chodzi o dzieci to nie powinny one jeść więcej niż łyżkę dziennie. Natomiast dorośli mogą pozwolić sobie na dwie łyżki. Ważne jest, aby nie przechowywać nasion dłużej niż 4 lata.

Postępując w ten sposób będziemy cieszyć się dłużej dobrym zdrowiem. Dlatego szałwia powinna znaleźć się w każdym domu.

Mleko ryżowe alternatywą dla mleka krowiego

mleko ryżoweDieta bez produktów mlecznych do niedawna kojarzyła się głównie z dziećmi, które nie tolerowały laktozy. Obecnie na diecie bez produktów nabiałowych, powstających z mleka krowiego, coraz częściej są również osoby dorosłe, które zamiast mleka krowiego wybierają jego zdrowszą, roślinną alternatywę, czyli mleko ryżowe. Gotowe mleko można kupić w marketach czy sklepach ze zdrową żywnością, można je również przygotować w domu.

Jak przygotować mleko ryżowe
Do przygotowania mleka ryżowego potrzebne będzie około 100 g ryżu oraz woda do jego ugotowania. Ryż gotujemy w wodzie, w której może być również laska wanilii, do całkowitego wchłonięcia wody. Po ugotowaniu ryż należy przełożyć do oddzielnego naczynia, zalać 4 szklankami wrzątku i zmiksować na jednolitą masę. Całość należy przecedzić, a jeśli okaże się, że mleko jest zbyt gęste, można je rozrzedzić dodając gorącą wodę. Takie mleko można pić, można je również wykorzystywać do robienia deserów, smażenia naleśników czy placków.

Co zawiera mleko ryżowe
Mleko z ryżu nie zawiera laktozy i kazeiny, może być również wykorzystywane przez wegetarian, alergików czy osoby chore na cukrzycę, ale jedynie w przypadku mleka ryżowego robionego w domu. Mleko z ryżu zawiera więcej węglowodanów, jednak nie zawiera błonnika czy wapnia. Do przygotowania mleka można wykorzystywać ryż biały lub brązowy.

Czym jest nattokinaza?

Nattokinaza otrzymywana jest w procesie fermentacji soi, którą wywołują bakterie Bacillus subtilis. Enzym został odkryty prze Hyroyouki’ego Sumi, który szukał leku na choroby serca.

Działanie

Badania wskazują na to, że nattokinaza jest w pełni bezpieczna, działa silniej niż aspiryna nie powodując przy tym skutków ubocznych.  Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, powoduje wzrost produkcji plazminy oraz utrzymuje ciśnienie krwi na normalnym poziomie. Zapobiega więc powstawaniu nadciśnienia, wysokiemu poziomowi złego cholesterolu we krwi oraz rozwojowy cukrzycy. W naczyniach krwionośnych nie odkładają się złogi, które mogą prowadzić do zawału serca czy udaru mózgu lub niewydolności nerek.

Stosowanie

Według badań już miesiąc spożywania natto powoduje spadek poziomu cholesterolu nawet o 10%. Kwas linolenowy oraz lecytyna rozpuszczają go i wpływają na elastyczność naczyń krwionośnych. Zalecana porcja to minimum 10g natto dziennie (około 20 ziarenek soi). Składnika tego nie można w zasadzie przedawkować. Bogaty jest bowiem w witaminę K2, której organizm nie magazynuje. Fermentowaną soję zaleca się spożywać regularnie, ale w niewielkich dawkach. Wystarczy jedna porcja w ciągu 24 godzin.