Wspaniałe sekrety chińskiej medycyny

Księgarnie są pełne książek, w których można znaleźć interesujące przepisy kulinarne. Niewiele pozycji jest opracowanych z myślą nie tylko o kwestiach związanych z walorami smakowymi potraw, lecz jednocześnie poruszających kwestie charakterystyczne dla chińskiego podejścia do życia i zdrowia. Po jaką pozycję warto sięgnąć, by dowiedzieć się czegoś o wspomnianych zasadach i czy jest to trudne? Oczywiście, że nie! Wystarczy poczytać choćby Panią Anne Ciesielską.

„Filozofia zdrowia” – pierwsza z serii książek Anny Ciesielskiej

Podczas lektury wspomnianej pozycji można dowiedzieć się co nieco na temat medycyny chińskiej. Stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ludzie żyjący w Chinach od wieków wierzą, że na ich zdrowie wpływa przepływ energii życiowej Tchi. Jeśli jej przepływ zostaje w jakiś sposób zaburzony należy dołożyć wszelkich starań, by przywrócić jej normalny bieg, w przeciwnym razie szybko nastąpi powstanie choroby. Anna Ciesielska w swojej książce mówi o tym w jaki sposób należy się odżywiać, aby uniknąć problemów z zaburzeniem tak ważnej energii. W książce można znaleźć nie tylko cenne porady, ale również przepisy, dzięki którym można żyć w zgodzie ze sobą i z naturą i nie zaburzać przebiegu tak  ważnej dla każdego człowieka energii życiowej. Widać zatem, że warto sięgnąć po tę pozycję.

Amarantus – do czego można stosować ziarno Indian?

amarantus

Amarantus znany jest światowych rynkach jako superfood. Jest to spowodowane jego niezwykłymi właściwościami i bogatym składem, które doceniali już rdzenni mieszkańcy obu Ameryk. Jest odpowiedni zarówno dla wegetarian i wegan, jak i osób cierpiących na celiakię.

Cenne składniki w starożytnym ziarnie

Amarantus cechuje się bogatym w składniki odżywcze składem. Jest on doskonałym źródłem zarówno mikro, jak i makroelementów. Będzie niecenionym źródłem białka dla wegan. Zwłaszcza, że w parze z nim występuje również w amarantusie witamina B12 i żelazo, które to składniki dla wegan są niezwykle cenne.

Amarantus posiada 3 razy więcej błonnika niż inne popularne ziarna, co sprawia, że dodanie produktów amarantusowych do posiłku poprawi trawienie i perystaltykę jelit.

Amarantus w sklepach

Coraz częściej zaczyna się pojawiać w tradycyjnych sklepach spożywczych, jeśli go tam jednak nie znajdziemy, zawsze odwiedzić możemy specjalne sklepy ze zdrową żywnością.

Mąka z amarantusa, płatki, kasze, czy amarantus ekspandowany świetnie sprawdzą się do przygotowywania pełnowartościowych, a zarazem szybkich posiłków.

Wprowadzenie do kuchni produktów pochodzenia amarantusowego pozwoli nie tylko wzbogacić dietę o cenne składniki, ale również przeciwdziałać miażdżycy i nowotworom.

Dobroczynne właściwości Yerba mate

yerba mate

Ziołowe napary są doceniane już od wieków nie tylko ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, ale również dlatego, że są po prostu smaczne. Napar z Yerba mate dodaje energii, a także wspomaga odchudzanie i rozjaśnia umysł. Co takiego wartościowego zawierają liście, z którym przyrządza się Yerba mate?

Poznaj właściwości Yerba mate

Napar z Yerba mate charakteryzuje się mocno trawiastym smakiem, ale na rynku można dostać również wersje smakowe (zobacz sklep z Yerba Mate). Yerba mate zawiera kofeinę, która jest zneutralizowana przez naturalne składniki zawarte w liściach. Zawierają one teobrominę i teofilinę, które wykazują właściwości pobudzające. W Yerba mate znajdziemy także witaminy, aminokwasy, minerały i antyoksydanty w naprawdę sporej ilości. Poza tym Yerba mate znana jest z tego, że stymuluje centralny układ nerwowy i optymalizuje przemianę materii. To z kolei wspomaga odchudzanie, wyostrza umysł, usprawnia koncentrację i spostrzegawczość. Napar Yerba mate jest polecany także dla osób trenujących, ponieważ poprzez poprawę wydajności układu krążenia, opóźnia zbieranie się kwasu mlekowego.

Yerba mate jest również korzystna dla osób borykających się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, ponieważ napary z tego zioła wspomagają wydzielanie żółci oraz optymalizują pracę jelit. Posiada też właściwości moczopędne, więc najlepiej nie przesadzać z ilością wypijanych w czasie dnia naparów, aby niepotrzebnie nie doprowadzić do utraty niezbędnych elektrolitów wraz z moczem.