Rozsmakuj się w zdrowych przysmakach

Leżąca na Bałkanach Grecja – centrum kuchni śródziemnomorskiej, a może jakiś inny rejon świata? Nikogo nie dziwi więc zmniejszona liczba incydentów sercowo – naczyniowych, jeśli tylko trzymamy się zbilansowanego odżywiania – taka dieta jest nie tylko zdrowa, ale również smaczna.

Anna Ciesielska w swoim dziele, jakim jest książka Filozofia Smaku uczy Polaków nie tylko rozsmakowywania się w specjałach, ale również podaje proste instrukcje jak je przygotować. Dzięki jej wskazówkom już nigdy nie popełnimy błędu przygotowując sałatkę grecką lub tzatziki, a także bez błędu rozpoznamy najlepszej jakości oliwę.

Wplatane pomiędzy rodowe receptury ciekawostki i wspomnienia uprzyjemniają czas spędzony z tą nietypową książką kucharską. Nie mniejsze znaczenie mają opisy regionalnych produktów i tradycji kultywowanych w różnych krainach oraz kulturach. Zawarcie ich dodaje książce „Filozofia smaku” niecodziennego charakteru, a także potwierdza jej prawdziwość.

Znajdujące się w dziele informacje to nie tylko świetna reklama kuchni, ale również cała filozofia dbania o swój organizm za pomocą zdrowego odżywiania. Ciesielska świetnie ukazuje arkana kulinariów z  nieznanej dotąd Polakom strony. Czy, warto spróbować tych wszystkich zdrowych przysmaków na żywo? Przekonaj się sam – testując jeden z przepisów zawartych w książce.

HA Pantoten – zażywanie jesienią i zimą

Jesień i zima to trudny czas nie tylko dla roślin i zwierząt dzikich, lecz również dla ludzi. Nasza cera staje się matowa, gorzej odżywiona, podobnie dzieje się z włosami i paznokciami. Stają się one mniej błyszczące, matowe, kruche i łamliwe. Niestety, nie ma możliwości ich „odnowienia”, ponieważ są martwym wytworem naszej skóry. Możemy jedynie zapobiec ich łamliwości stosując HA Pantoten.

Suplementacja witaminami

Witaminy, minerały oraz aminokwasy są niezbędne włosom i paznokciom do tego, by utrzymać je w dobrej kondycji i zachować ich piękny wygląd nawet w ten trudny jesienno-zimowy czas. Najważniejsze jest ich dostarczanie wraz z dietą bogatą w warzywa, owoce i produkty białkowe oraz dobrej jakości tłuszcze. Niestety, w tej porze roku może to być trudne z powodu utrudnionego dostępu do świeżych produktów. Dlatego warto pomyśleć o zażywaniu HA Pantotenu na włosy i paznokcie. Zawiera on wszystkie niezbędne do ich wzrostu i utrzymania dobrej kondycji składniki odżywcze.

Jakich składników potrzebują nasze włosy i paznokcie

Do prawidłowego wzrostu i ładnego wyglądu nasze włosy i paznokcie potrzebują witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, E oraz witamin z grupy B, aminokwasów i większości minerałów, głównie krzemu zawartego w skrzypie polnym.

Gorzknik kanadyjski i jego właściwości

szerokie zastosowanie gorzknika kanadyjskiego

Gorzknik kanadyjski jest rośliną, którą przez setki lat wykorzystywali Indianie mieszkający w Ameryce Północnej. Uważali ją za lekarstwo na wszystko. Stosowali ją przy ukąszeniach owadów, infekcjach oraz bólach brzucha czy wzdęciach. Jakie zatem właściwości ma gorzknik kanadyjski?

Gorzknik kanadyjski i jego właściwości

Gorzknik kanadyjski to roślina spokrewniona z jaskrami. Jest byliną, której korzenie wykorzystywane są w lecznictwie. Dzisiaj ceniona jest przede wszystkim za skuteczne zwalczanie infekcji. W swoim składzie ma dwa alkaloidy – berberynę i hydrastynę. Są to substancje czynne. Berberyna nadaje korzeniom gorzknika kanadyjskiego mocny żółty kolor. Jest to często wykorzystywane podczas barwienia tkanin. Z kolei nazwa rośliny pochodzi od jej charakterystycznego, gorzkiego smaku.

Jak działa gorzknik kanadyjski?

Przede wszystkim roślina ta mobilizuje układ odpornościowy do walki infekcjami. Sama również zwalcza wirusy i bakterie chorobotwórcze. Ziele to stosowane jest więc przy pierwszych oznakach gorszego samopoczucia. Wówczas choroba przebiega szybciej i znacznie łagodniej. Gorzknik kanadyjski zalecany jest również przy zapaleniach zatok i dróg moczowych. Skutecznie łagodzi biegunki i hamuje wymioty, gdy pobudza wydzielanie płynów trawiennych. Oprócz tego niszczy bakterie. Napar z korzenia gorzknika kanadyjskiego można wykorzystać w leczeniu przewlekłego zmęczenia, którego przyczyną prawdopodobnie jest osłabienie układu immunologicznego. Zioło to można z powodzeniem stosować w przypadku pojawienia się opryszczki wargowej oraz do łagodzenia zmian skórnych, które powstają u chorych na półpaśca.