Kardamon w kuchniach świata

kardamon

Kardamon to obok szafranu najdroższa przyprawa świata. Znany był już w starożytności, ale obecnie stosowany jest głównie w kuchni wschodniej. W Europie Zachodniej dopiero zdobywa swoją pozycję.

Właściwości kardamonu

Kardamon uprawiany jest przede wszystkim w Indiach, to stąd pochodzi jego najszlachetniejsza i najdroższa odmiana czyli kardamon malabarski. Pozostałe odmiany są znacznie mniej aromatyczne. Właściwości smakowe i zapachowe kardamonu znalazły szerokie zastosowanie w kuchniach różnych rejonów.

Kuchnia dalekowschodnia

Na terenie państw Azji kardamon stosowany jest jako dodatek do pilawu, curry. Doskonale komponuje się z wołowiną, rybami i owocami morza. Jego korzenny smak podkreśla wyrazisty charakter potraw.

Kuchnia bliskowschodnia

Turcy i Arabowie stosują kardamon przede wszystkim jako aromatyczny dodatek do kawy i herbaty. Tradycyjna kawa turecka nie może obejść się bez kardamonu, który nadaje jej oryginalny smak i wzmacnia jej właściwości.

Kuchnia europejska

Kardamon stosują przede wszystkim Holendrzy i Skandynawowie, którzy znają go już od czasów Wikingów. Jest bardzo popularnym dodatkiem do ciast, deserów i słodkich likierów.

Moda na kuchnię wschodnią powoduje wzrost popularności kardamonu i stosowania go do potraw rodzimych (np. potrawka z kurczaka).

Kardamon posiada także właściwości lecznicze, stosowany jest przede wszystkim przy problemach z trawieniem.