Cudowne właściwości miodu gryczanego

Właściwości zdrowotne miodu znane są już od starożytności. Jedną z najbardziej cenionych odmian jest miód gryczany, dający się bez trudu rozpoznać dzięki charakterystycznej ciemnobrązowej barwie oraz intensywnemu, ostremu zapachowi kwiatów gryki.

Lecznicze działanie miodu gryczanego

słoik z miodem gryczanymTo, co wyróżnia miód gryczany, to zawartość rutyny – substancji, która ma zbawienny wpływ na na naczynia krwionośne, ponieważ oczyszcza je i wzmacnia. Po gryczany miód powinny sięgać zwłaszcza osoby starsze i mające problemy z układem krwionośnym – miód odżywi mięsień sercowy i korzystnie wpłynie na naczynia krwionośne.

Terapia z zastosowaniem miodu gryczanego będzie skuteczna również w przypadku stanów napięcia nerwowego – zszargane nerwy uspokoi bowiem duża ilość magnezu, którą zawiera. Oprócz tego w miodzie gryczanym znajduje się dużo żelaza, witaminy C oraz białka.

Naukowcy udowodnili, że miód gryczany pomaga zwolnić proces starzenia i pomaga w odbudowanie organizmu. Jeżeli nie lubimy goryczki czarnej herbaty, miód gryczany świetnie sprawdzi się w roli substancji słodzącej – nie tylko sprawi, że będziemy cieszyć się słodkim smakiem napoju, nie trując się przy okazji białym cukrem, ale także dostarczy nam wartościowych składników i będzie miał pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Miód gryczany to także świetny kosmetyk – wygładza cerę, dostarcza witamin, regeneruje skórę i pomaga zwalczyć trądzik.