Informacje o czubrycy

cząber - czubryca

Istnieje wiele ciekawych przypraw, które są stosowane do przyrządzania ciekawych potraw. Czubryca czerwona należy do jednej z najpopularniejszych przypraw kuchni bułgarskiej. W jej skład wchodzą między innymi takie przyprawy jak: pieprz czarny, cząber, kozieradka, sól, kukurydza oraz kilka innych. Jej główną zaletą jest wyostrzanie smaku potraw.

Zastosowanie czubrycy

Czubryca ma bardzo wiele różnych zastosowań. Bardzo często stosowana jest ona do potraw z jagnięciny, baraniny czy też potraw z soczewicy, zup, jajecznic i innych potraw. Stosowana jest zwłaszcza jeżeli chodzi o potrawy ostre, które muszą być bardzo wyraziste w smaku. Dodatkowo może być ona stosowana do doprawiania potraw z roślin strączkowych.

Uprawa czubrycy

Jest ona stosunkowo prosta w uprawie i nie wymaga skomplikowanych składników odżywczych. Wystarczy jej tylko około 6 godzin słońca. Standardowo obecnie na polskim rynku możemy znaleźć czubrycę klasyczną, zieloną oraz czerwoną. Każda z nich ma swoje dodatki, które wpływają na konkretny smak. Czubryca zawiera wiele związków eterycznych wśród, których wyróżnić możemy między innymi: p cymel, kwas ursolowy, kawowy, rozmarynowy oraz flawonoidy i wiele innych.