Dobroczynne właściwości Yerba mate

yerba mate

Ziołowe napary są doceniane już od wieków nie tylko ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, ale również dlatego, że są po prostu smaczne. Napar z Yerba mate dodaje energii, a także wspomaga odchudzanie i rozjaśnia umysł. Co takiego wartościowego zawierają liście, z którym przyrządza się Yerba mate?

Poznaj właściwości Yerba mate

Napar z Yerba mate charakteryzuje się mocno trawiastym smakiem, ale na rynku można dostać również wersje smakowe (zobacz sklep z Yerba Mate). Yerba mate zawiera kofeinę, która jest zneutralizowana przez naturalne składniki zawarte w liściach. Zawierają one teobrominę i teofilinę, które wykazują właściwości pobudzające. W Yerba mate znajdziemy także witaminy, aminokwasy, minerały i antyoksydanty w naprawdę sporej ilości. Poza tym Yerba mate znana jest z tego, że stymuluje centralny układ nerwowy i optymalizuje przemianę materii. To z kolei wspomaga odchudzanie, wyostrza umysł, usprawnia koncentrację i spostrzegawczość. Napar Yerba mate jest polecany także dla osób trenujących, ponieważ poprzez poprawę wydajności układu krążenia, opóźnia zbieranie się kwasu mlekowego.

Yerba mate jest również korzystna dla osób borykających się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, ponieważ napary z tego zioła wspomagają wydzielanie żółci oraz optymalizują pracę jelit. Posiada też właściwości moczopędne, więc najlepiej nie przesadzać z ilością wypijanych w czasie dnia naparów, aby niepotrzebnie nie doprowadzić do utraty niezbędnych elektrolitów wraz z moczem.