Herbata rooibos – pochodzenie i właściwości

Nazywana czasem czerwoną herbatą, herbata rooibos – tak naprawdę herbatą wcale nie jest, ponieważ czerwonokrzew jest zupełnie inną rośliną niż krzew herbaciany. Dzięki temu charakteryzuje się nieco innym smakiem oraz właściwościami. Słowo „rooibos” pochodzi z języka afrikaans i jest połączeniem dwóch wyrazów: „rooi” – „czerwony” oraz „bos” – „krzew”. W Polsce czerwonokrzew jest znany także pod nazwą aspalat prosty. Roślina ta występuje w Afryce Południowej, osiąga wysokość do 1,5 metra, kwitnie na żółto.

rooibos

Napar otrzymuje się z ususzonych liści. To, co najbardziej odróżnia rooibos od zwykłej herbaty to brak goryczki i łagodniejszy, miodowy smak. Kolejna rzecz, o której warto pamiętać, to fakt, że herbata bezteinowa rooibos nadaje się do spożywania przez cały dzień, również wieczorem, ponieważ nie zawiera teiny, znanej częściej jako kofeina. Dzięki temu może być smacznym dodatkiem do kolacji zamiast kawy czy herbaty, które nie są wskazane do picia przed snem. Mogą ją też pić dzieci.

Herbaty rooibos mają wiele dobroczynnych właściwości. Uważa się, że ma korzystny wpływ na naszą odporność, spowalnia procesy starzenia oraz obniża ciśnienie krwi. Poprawia gojenie, dlatego można ją używać również w formie okładów na swędzące rany. Rooibos jest ceniony zarówno ze względu na swój pozytywny wpływ na nasz organizm, jak i z powodu walorów smakowych.