Inhalator – kiedy warto z niego korzystać? Niezawodne urządzenie dla dzieci i dorosłych

inhalator

Inhalacja to metoda lecznicza znana od tysięcy lat. Na szczęście nie musimy już wdychać pary z gotującego się płynu. W domowym zaciszu możemy wykonać ten zabieg leczniczy w bardzo prosty sposób — przy użyciu inhalatora. Sprawdź, czym jest inhalator dla dorosłych, jakie są jego rodzaje i czy mogą z niego korzystać dzieci.

 Co to jest inhalacja?

Inhalacja, inaczej nebulizacja, to zabieg polegający na wdychaniu pary wód mineralnych lub leków. To metoda, którą stosuje się przy chorobach układu oddechowego i wykonuje się ją za pomocą inhalatora. Urządzenie wytwarza parę, którą wdychamy bezpośrednio do dróg oddechowych za pomocą ustnika lub maseczki. Zaletą jest szybki czas działania i małe prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych.

Kiedy warto użyć inhalatora?

inhalator

Nebulizacja wykorzystywana jest na przykład w czasie zapalenia oskrzeli czy zakażenia dróg oddechowych. To także sposób na schorzenia i choroby przewlekłe. Obecnie wiele osób stosuje inhalator na astmę oskrzelową i mukowiscydozę. Inhalacja nie jest wskazana dla każdego pacjenta, przed wypróbowaniem tej metody należy skonsultować się z lekarzem.

Inhalator — podstawowa zawartość domowej apteczki

Dlaczego warto posiadać w domu inhalator dla dzieci z https://www.nowafarmacja.pl/inhalatory-dla-dzieci? Większość lekarzy zaleca inhalacje jako jeden ze sposobów walki z chorobą. W przypadku niemowląt i dzieci nebulizacja pozwala na bezproblemowe podanie leku. Należy pamiętać o zaleceniach lekarza i korzystać z instrukcji obsługi urządzenia. W przypadku osób najmłodszych kluczowe jest używanie odpowiedniej końcówki, np. dla niemowląt zalecany jest ustnik w postaci smoczka.

Rodzaje inhalatorów

Inhalator na zatoki, kaszel, katar, a nawet alergię. To schorzenia, które dotykają każdego z nas. Jednakże przed zakupem warto zwrócić uwagę na rodzaj urządzenia — najpopularniejsze inhalatory to membranowy i tłokowy. Inhalator siateczkowy, czy inaczej inhalator membranowy, to sprzęt cichy i wibrujący. Na innej zasadzie działa inhalator tłokowy, który jest głośniejszy i składa się z nebulizatora, kompresora, a także przewodu powietrznego. Atutem tego modelu jest niska cena.

Najlepsze inhalatory to takie, które spełniają nasze oczekiwania. Ważny jest czas przepływu (jak najwyższy) i rozmiar emitowanych cząsteczek. Poziom głośności i czas trwania inhalacji to cechy, których nie możemy pominąć, jeśli inhalator ma służyć także dzieciom. Istotny jest również rodzaj zasilania, w niektórych sytuacjach sprawdzi się wyłącznie inhalator bezprzewodowy lub inhalator przenośny. Nigdy nie należy zapominać o dokładnym czyszczeniu urządzenia po zakończeniu inhalacji, warto zaopatrzyć się w model z wymiennymi częściami i końcówkami.