Miód, czyli to, co Kubusie lubią najbardziej

słoik z miodem manukaChoć proces powstawania miodu jest zawsze taki sam – nektar kwiatowy zbierany i przetwarzany przez pszczoły, powstały produkt będzie zależał od rodzaju nektaru, a w związku z tym będzie różnił się kolorem, smakiem, konsystencją, składem i właściwościami. I tak wśród najbardziej znanych miodów wielokwiatowych, spadziowych, lipowych czy rzepakowych, można spotkać miód wrzosowy, akacjowy, nawłociowy, ziołowy, miód manuka czy leśny.

O miodach

Każdy z dzieciństwa pamięta, że w przypadku przeziębienia lub choroby mama lub babcia przygotowywała herbatę z miodem. Miód bowiem ma właściwości antybakteryjne (zabja bakterie E. Coli), bakteriostatyczne, przeciwzapalne (np. miody manuka wspomagają leczenie wrzodów i refluksu), odnawiające, oczyszczające, a spożywany przez dzieci wzmacnia ich odporność oraz rozwój umysłowy.

To bardzo cenny i ważny produkt odżywczy, ze względu na zawartość cukrów prostych, stanowiący podstawę diety sportowców, nurków i alpinistów. Powinien znaleźć się także w diecie osób, u których występuje wysiłek psychiczny, fizyczny, osób palących i zamieszkujących tereny zanieczyszczone, u dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia. Słodki smak miodu, w przeciwieństwie do innych zdrowych, lecz niesmacznych rzeczy, jest w stanie przekonać nie tylko Kubusia, ale i jego wielu małych wielbicieli.

Ponieważ prawdziwy naturalny miód, nierozcieńczony czy sztuczny, jest drogi, dlatego warto przy zakupie zwrócić uwagę na skład oraz miejsce pochodzenia produktu.