Miód spadziowy i jego właściwości

słoik z miodem spadziowymMiód spadziowy powstaje ze spadzi, która jest sokiem pochodzącym z niektórych drzew i krzewów mp. świerku, sosny, jodły, dębu czy brzozy.  W Polsce największą popularnością cieszą się miody uzyskiwane z drzew liściastych.

Miody spadziowe stosowane są przede wszystkim w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Mają działanie przeciwzapalne, wykrztuśne i antyseptyczne. Z tego powodu polecane są w trakcie grypy i przeziębienia. Zawierają znaczne ilości flawonoidów (średnio 645 mg/kg spadzi iglastej oraz 1260 mg/kg w liściastej), stąd wykorzystywane są także w chorobach układu krwionośnego i serca.

Regularne spożywanie miodu spadziowego wpływa również pozytywnie na układ nerwowy i stawy. Posiada też właściwości odtruwające, stąd polecany jest osobom pracującym na co dzień w szkodliwych warunkach. Miód ten stosowany jest w leczeniu astmy, anemii oraz kamicy nerkowej. Stwierdzono naukowo jego właściwości przeciwnowotworowe. Ponadto polecany jest przez dentystów, gdyż zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego.

Miód spadziowy powszechnie wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jego regularnie spożywanie zmniejsza szkodliwy wpływ używek (kawy, herbaty, alkoholu, tytoniu) na organizm człowieka.