Wysokie ciśnienie, lepiej zapobiegać niż leczyć

jak skutecznie obniżyć ciśnienie

Choroby serca i układu krążenia są przyczyną przerażającej ilości zgonów na całym świecie, brak troski o kondycję naszego serca może doprowadzić do zawału, udaru mózgu, a w konsekwencji zgonu. Nadciśnienie, czy miażdżyca dotykają coraz młodszych ludzi, warto więc poświęcić czas na zapoznanie się ze sposobami na dbanie o układ krwionośny.

Po pierwsze regularny ruch

Jego zalety są nie do przecenienia. Wystarczy codzienny spacer, czy wizyta na basenie raz w tygodniu, aby zwiększyć wydajność naszego serca, poprawić przepływ krwi – serce to mięsień i potrzebuje wysiłku, żeby być w dobrej formie.

Po drugie dieta

Częste, regularne, niewielkie posiłki (4-5 razy dziennie) umożliwiają spalanie kalorii na bieżąco, ograniczając odkładanie zapasów tkanki tłuszczowej, a ta, wraz z rosnącym poziomem cholesterolu we krwi, jest dla naszego układu krwionośnego bardzo niebezpieczna. Warto też zwrócić uwagę na ilość wypijanego alkoholu – jego duże ilości upośledzają pracę serca.

Nauka radzenia sobie ze stresem

Stres ma działanie mobilizujące, jednak jeśli jesteśmy pod jego długotrwałym działaniem może się to odbijać na naszym zdrowiu, im więcej stresu przeżywamy tym bardziej nasze naczynia krwionośne są przeciążone. Jeśli więc czujemy, że jakaś sytuacja nas przerasta musimy podejmować działania rozładowujące napięcie, np. nauczyć się dystansować od pracy, oddawać się relaksowi, medytować.

Jak obniżyć ciśnienie?

Czasem mimo działań profilaktycznych nasze ciśnienie i tak utrzymuje się na wysokim poziomie, co więc zrobić, aby je doraźnie obniżyć w domowych warunkach? Na przykład można zastosować zioła – głóg ma działanie rozkurczające i uspokajające, wyciąg z szyszek chmielu idealnie sprawdzi się jako wyciszacz dla osób nadpobudliwych, jemioła rozszerza naczynia krwionośne i reguluje ciśnienie krwi, ruta poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, działa rozkurczowo i uspokajająco.

Poza działaniami zapobiegającymi, jeśli mamy problemy z wysokim ciśnienie, warto zapoznać się z poradnikiem Evity i mieć powyższe zioła w szufladzie z herbatami na wszelki wypadek.