Gorzknik kanadyjski i jego właściwości

szerokie zastosowanie gorzknika kanadyjskiego

Gorzknik kanadyjski jest rośliną, którą przez setki lat wykorzystywali Indianie mieszkający w Ameryce Północnej. Uważali ją za lekarstwo na wszystko. Stosowali ją przy ukąszeniach owadów, infekcjach oraz bólach brzucha czy wzdęciach. Jakie zatem właściwości ma gorzknik kanadyjski?

Gorzknik kanadyjski i jego właściwości

Gorzknik kanadyjski to roślina spokrewniona z jaskrami. Jest byliną, której korzenie wykorzystywane są w lecznictwie. Dzisiaj ceniona jest przede wszystkim za skuteczne zwalczanie infekcji. W swoim składzie ma dwa alkaloidy – berberynę i hydrastynę. Są to substancje czynne. Berberyna nadaje korzeniom gorzknika kanadyjskiego mocny żółty kolor. Jest to często wykorzystywane podczas barwienia tkanin. Z kolei nazwa rośliny pochodzi od jej charakterystycznego, gorzkiego smaku.

Jak działa gorzknik kanadyjski?

Przede wszystkim roślina ta mobilizuje układ odpornościowy do walki infekcjami. Sama również zwalcza wirusy i bakterie chorobotwórcze. Ziele to stosowane jest więc przy pierwszych oznakach gorszego samopoczucia. Wówczas choroba przebiega szybciej i znacznie łagodniej. Gorzknik kanadyjski zalecany jest również przy zapaleniach zatok i dróg moczowych. Skutecznie łagodzi biegunki i hamuje wymioty, gdy pobudza wydzielanie płynów trawiennych. Oprócz tego niszczy bakterie. Napar z korzenia gorzknika kanadyjskiego można wykorzystać w leczeniu przewlekłego zmęczenia, którego przyczyną prawdopodobnie jest osłabienie układu immunologicznego. Zioło to można z powodzeniem stosować w przypadku pojawienia się opryszczki wargowej oraz do łagodzenia zmian skórnych, które powstają u chorych na półpaśca.