Arcydzięgiel jest rośliną znaną z licznych właściwości leczniczych. Eksperci polecają napary z tego zioła przede wszystkim podczas dolegliwości żołądkowych.
Cechy rośliny
Warto dodać, że bóle reumatyczne mogą być złagodzone dzięki zastosowaniu olejku na bazie arcydzięgla. Już w średniowieczu zostały docenione właściwości tej rośliny. Ludzie określali ją wtedy jako Ziele Ducha Świętego i popularne było żucie korzeni. Mówiono wtedy, że spożywanie tego surowca leczniczego zapewni długowieczność, co oczywiście było nieprawdą.
Arcydzięgiel (sprawdź) działa kojąco na nerwy oraz łagodzi korzonki i bóle reumatyczne. Osoby, które mają problem z przetłuszczającymi się włosami powinny koniecznie wypróbować płukanki z arcydzięgla. W medycynie ludowej przy jego pomocy leczono też bielactwo oraz inne choroby skóry. Przy zaburzeniach pracy układu pokarmowego poleca się stosowanie przetworów z korzenia tej rośliny. Arcydzięgiel znacząco zwiększa wydzielanie śliny i soku żołądkowego, przez co wzmacnia się wydzielanie pepsyny i pentagastryny, czyli enzymów trawiennych.
Działanie rozkurczowe
Może on też złagodzić skurcze żołądka i bóle brzucha, ponieważ działa rozkurczowo. Sprawdza się też doskonale przy zaparciach i wzdęciach. To jednak nie wszystko, ponieważ działa również dobrze na zaburzenia nerwowe. Jest szczególnie skuteczne zwłaszcza przy wegetatywnych nerwicach oraz stanach nadmiernego pobudzenia. Pomaga również zwalczyć bezsenność oraz niepokój. Na uwagę zasługuje fakt, że nalewki to nie jedyna forma, w jakiej można go podawać na uspokojenie. Kilka kropelek olejku można także dodać do kąpieli, dzięki czemu poprawi się ukrwienie skóry. Ma on jednak właściwości fotouczulające, dlatego osoby z nadwrażliwością na promienie słoneczne nie powinny go stosować. Chwilę po wyjściu na słonce mogą się pojawić pęcherze lub silny obrzęk skóry, dlatego trzeba być uważnym. Przeciwwskazaniem jest także stan zapalny wyrostka robaczkowego oraz ciąża. Dzieci raczej mogą go stosować, ale warto i tak zapytać się o to lekarza prowadzącego